Okresowe badania lotnicze klasy 1

Opublikowane przez AskeF w dniu

Badania lotniczo-lekarskie klasy 1

(fot.: Pixabay.com)

W tym roku przypadała rocznica moich badań lekarskich klasy 1. Świadomie używam czasu przeszłego, ponieważ termin ważności badań przypadał na czerwiec bieżącego roku. Z powodu COVID-19 i dzięki decyzji naszego ulubionego Urzędu, ważność badań została wydłużona o cztery miesiące (o czym pisałem wcześniej). I tutaj taka ciekawostka. Decyzję wydano, ale nie poszły za nią żadne rozporządzenia wykonawcze dotyczące potwierdzeń na piśmie. W skrócie – nie było konieczności uaktualniania zapisu o ważności. Wystarczała sama decyzja.

Ale do rzeczy. Dziś odpowiedź na pytania:

 • kto wykonuje badania okresowe i w jakich terminach,
 • koszt badań,
 • zakres okresowych badań lotniczych dla klasy 1.

1. Ośrodki wykonujące okresowe badania lotnicze klasy 1

Jak pisałem wcześniej, badania wstępne możemy wykonać w: WIML, GOBLL, albo LUXMED. Do tej listy, w przypadku badań okresowych można dopisać jeszcze: ALERGO-MED AVIATION, CENTRUM MEDYCZNE Endo-Med. Sp. z o.o., POLMED, IMI-MED Centrum Medyczno-Psychologiczne i NZOZ „Jarmed s.c.”. Wszystko zgodnie z aktualną listą lekarzy orzeczników, która jest dostępna na stronach ULC.

Ja, z czystego wygodnictwa, przyzwyczajenia oraz przewidywalności, wybrałem WIML. Oczywiście trzeba się umawiać telefonicznie na badania, ale pandemia zrobiła swoje. We wrześniu, kiedy zgłaszałem się na badania, terminy były praktycznie dowolne. Jak się okazało już na miejscu, wynikało to poniekąd z kolejnej decyzji ULC-u, który dla wojskowych przedłużył ważność badań jeszcze bardziej niż dla lotnictwa ogólnego. W  związku z tym, podczas mojego pobytu, korytarze w WIML-u (wypełnione zwykle żołnierzami) praktycznie świeciły pustkami, co mnie oczywiście bardzo ucieszyło.

2. Koszt badań

Okresowe badania lotnicze klasy 1 w WIML kosztują 450 PLN. To znaczy tyle zapłaciłem i dokładnie taką kwotę usłyszałem podczas umawiania się na wizytę. Co ciekawe, preferowaną metodą płatności jest karta płatnicza. Płatność kartą to duża zmiana  którą pewnie wymusiła pandemia.

Koszt badań w GOBLL to 500-600 PLN. Nie wiem, dlaczego mamy do czynienia z widełkami.

Do kosztów w LUXMED nie udało mi się niestety dotrzeć na oficjalnej stronie 🙁

3. Zakres badań okresowych

W porównaniu do badań wstępnych, zakres jest zdecydowanie mniejszy. Czas spędzony w ośrodku jest dzięki temu również znacznie krótszy.

Podobnie jak poprzednio, dostajemy „ściągę-matkę”, która w moim przypadku uległa małej modyfikacji. Mianowicie audiogram, który jest zwykle ważny 2 lata, miałby swój termin obowiązywania przed końcam ważności klasy 1 w przyszłym roku. Więc teoretycznie musiałbym wybrać się tylko na aktualizację audiogramu, co nie byłoby ani wygodne, ani sensowne. Słysząc to, laryngolog podjął decyzję, by audiogram powtórzyć, przy niezmienionej cenie całkowitej. I to była dobra decyzja.

Ściąga matka z obwodem stacyjnym (fot.: askef.pl)

Ostatecznie, zakres jest następujący:

 • laboratorium (mocz i krew, choć krwi tym razem zdecydowanie mniej niż podczas badania wstępnego)
 • EKG
 • laryngolog (plus audiogram w moim przypadku)
 • okulista (podobnie jak poprzednio – bardzo szybko i sprawnie)
 • internista

Wszystko wykonywane jest bardzo szybko i sprawnie. W zasadzie tylko internista stanowi dla mnie problem. Nie wiem, dlaczego, ale interniści zawsze mnie onieśmielają. Na pytanie lekarza: „Jak się Pan czuje?” odpowiedziałem zgodnie z prawdą: „Bardzo dobrze”. I wtedy usłyszałem: „U mnie może się Pan czuć co najwyżej dobrze”. Miał rację. Od tego momentu próżno było szukać u mnie dobrego samopoczucia.

Oprócz przejścia przez wszystkie wskazane gabinety, konieczne jest jeszcze wypełnienie dwu formularzy. Jeden to wywiad ogólny wraz z wywiadem medycznym dotyczącym stanu zdrowia i przewlekłych chorób w rodzinie. Drugi, to formularz samooceny stanu zdrowia psychicznego. W zasadzie formalność, ale nie mogę sobie wyobrazić, czy ktokolwiek wpisuje w przypadku pytań o zdrowie psychiczne co innego niż „NIE”. Inna sprawa, że nie wiem, co się stanie, jeśli ktokolwiek zaznaczyłby „TAK”.

Samoocena zdrowia psychicznego (fot.: askef.pl)

Podsumowując. Zgłosiłem się na badania o godzinie 7:45. O godzinie 9:30 już było po wszystkim. O godzinie 11:30 otrzymałem gotowe orzeczenie klasy 1.

Materiały dodatkowe

 1. Badania lotniczo-lekarskie klasy 1
 2. Decyzja ULC – przedłużenie niektórych uprawnień z uwagi na pandemię
 3. Centra Medycyny Lotniczej

P.S.

Tekst powstał dzięki OZON-owi, który niestrudzenie motywuje mnie do tego, bym się nie obijał 😉


4 komentarze

Luk · 5 października, 2020 o 08:33

Brawa dla Ozona 🙂 Też regularnie zaglądam i czekam na nowe teksty 🙂 Ciekawi mnie czy aktywnie poszukujesz pracy lotnictwie w obecnej sytuacji. Z tego co widzę, to ogłoszeń niemal brak, ale coś tam od czasu do czasu się pojawia… Pozdrawiam!

  AskeF · 5 października, 2020 o 10:00

  Niestety aktualnie wygląda to bardzo, bardzo słabo.

   Luk · 5 października, 2020 o 10:35

   Kurczę, domyślam się. Ale mocno trzymam kciuki za poprawę sytuacji, bo chętnie bym poczytał o Twojej przyszłej pracy w lotnictwie 🙂

ozon · 5 października, 2020 o 12:18

Ja dodam od siebie, że w przypadku GOBL’u widełki uzależnione są od zakresu badania (pewne czynności diagnostyczne wykonuje się raz na dłuższy czas i to właśnie potrzeba ich wykonania, lub jej brak, decydują o cenie). Dodatkowo w GOBL’u zaświadczenie otrzymuje się dopiero po godz 14:00, ewentualnie można zażyczyć dostarczenia korespondencyjnego przy jednoczesnym zobowiązaniu się do odesłania formularza własności ośrodka.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: