Ograniczenia dla lotnictwa ogólnego (koronawirus)

Opublikowane przez AskeF w dniu

Ograniczenia dla lotnictwa ogólnego (koronawirus)

(Źródło: Pixabay.com)

I mamy kolejne wytyczne. Tym razem dla lotnictwa ogólnego. W dniu 27 marca 2020 roku Prezes ULC zgłosił do EASA odstępstwa w zakresie spełnienia wymagań (tutaj następuje długa lista) w terminie od dnia 27 marca 2020 r. do dnia 26 listopada 2020 r. Odstępstwo jest adresowane między innymi w stosunku do:

 1. Pilotów z licencjami Part-FCL wydanymi przez Prezesa ULC, nieuczestniczących w operacjach komercyjnych.
 2. Kandydatów do uzyskania licencji oraz uprawnień w zakresie określonym decyzją.

W skrócie: sprawa dotyczyć będzie wszystkich pozostałych lotników nieujętych w decyzji, o której pisałem ostatnio. Dotyczy odstępstwa dla przedłużania klasy lub typu, uprawnienia IR, badań lotniczo-lekarskich. Oczywiście nie są to jedyne odstępstwa, jednak tylko tymi będziemy się tutaj zajmować. Wydana decyzja jest na tyle skomplikowana i napisana takim językiem, że  komplikuje całą sprawę. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do linków pod wpisem.

Uprawnienia na klasę, typ oraz wykonywanie lotów według wskazań przyrządów są przedłużane o maksymalnie 4 miesiące (nie dłużej niż do 26.11.2020r.) o ile:

 • uprawnienie wygasa pomiędzy 27.03.2020 a 26.11.2020,
 • posiadacz uprawnienia odbędzie briefing z egzaminatorem w celu odświeżenia wymaganego poziomu wiedzy teoretycznej w celu bezpiecznego użytkowania odpowiedniej klasy lub typu statku powietrznego oraz bezpiecznego wykonywania odpowiednich manewrów i procedur w stosownych przypadkach (stosowny protokół dostępny tutaj),
 • fakt odbycia briefingu zostanie wpisany do licencji przez uprawnionego egzaminatora.

Analogiczne terminy przedłużenia są stosowane w przypadku orzeczeń lotniczo-lekarskich oraz biegłości językowej. Istnieją tutaj jednak dwa zastrzeżenia:

 • przedłużenie można zastosować tylko do uprawnień na typ/klasę, których data wygaśnięcia to najpóźniej 31 lipca 2020 r. , a biegłości językowej – najpóźniej 26 lipca 2020 r.
 • jeżeli pilot posiada uprawnienia IR bez PBN (nie posiada wkładki na klasę na dany typ/klasę, to najdłuższa nowa data ważności to 25 sierpnia 2020 r.

Podsumowując. W moim przypadku orzeczenie lekarskie zostanie przedłużone o 4 miesiące (obecne ma ważność do końca czerwca). Biegłość językowa nie zostanie w moim przypadku zmieniona, bo mam do przyszłego roku, a IR pozostanie do 25.08.2020, bo nie mam PBN. Bulba!

Materiały dodatkowe:

 1. Informacja dla Personelu Lotniczego uczestniczącego w operacjach lotnictwa ogólnego
 2. Exemption_CAW_2_GA-PL_COVID-19
 3. Specjalny protokół, wzór nr E04.1 dla posiadaczy uprawnień na typ/klasę oraz biegłości językowej
 4. Dodatkowy komentarz do obecnej sytuacji dostępny na latajlegalnie.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: