Szkolenie lotnicze w dobie pandemii: warto zacząć?

Opublikowane przez AskeF w dniu

Szkolenie lotnicze w dobie pandemii
Poniższy artykuł jest tłumaczeniem publikacji, jaka ukazała się na łamach "Aviation Voice" w dniu 29.04.2020 autorstwa Karoliny Prokopovič.

 

Szkolenie lotnicze w dobie pandemii: warto zacząć?

Termin „bezprecedensowy” stał się ostatnio jednym z najczęściej używanych w lotnictwie. I nic dziwnego, dlaczego tak jest. Wszyscy obserwujemy na codzień sytuację, w której widać, że lotnictwo praktycznie się zatrzymało. Żaden ekspert lotniczy nie powie teraz, że łatwo jest być dzisiaj w branży. Ale każdy zgodzi się z tezą, że ten kryzys, podobnie jak wszystkie poprzednie, kiedyś dobiegnie końca.

I znów dziesiątki samolotów będą przelatywać po niebie nad naszymi głowami. A kto, jeśli nie piloci, będą obsługiwali te samoloty?

Szkolenie lotnicze: trudne pytania

Zawodowi piloci są w bardzo trudnej sytuacji. Ponad 90% globalnej floty jest uziemione bądź zaparkowane, a ponad 290 000 aktywnych pilotów na całym świecie utknęło w domach w niepewności co do nadchodzącej przyszłości.

A co mają zrobić młodzi entuzjaści lotnictwa, którzy chcą zostać pilotami? Jak mają postąpić wszyscy, którzy mają głębokie pragnienie, by pewnego dnia z dumą założyć granatowy garnitur i zająć miejsce pierwszego oficera gotowi by rozpocząć kolejny bezpieczny lot?

Czy właśnie nadszedł czas, aby porzucić marzenia i zawiesić szkolenia? Czy nadszedł czas, aby poszukać innej kariery i odłożyć sprawy lotnicze na lepsze czasy?

Biorąc pod uwagę wszystkie pytania, które aktualnie otrzymuje zespół Aviation Voice, odpowiedzialny za Ranking Centrów Szkolenia Lotniczego, są to najczęściej zadawane pytania z całego świata.

Niestety nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma prostej odpowiedzi „tak”, bądź „nie”. Mamy do czynienia z trudnym okresem, z wieloma niewiadomymi i dużym poziomem niepewności. Każdy to widzi i wie. Wszyscy jednak wiemy też, że branża lotnicza jest bardzo dynamiczna i pewnie powróci do fazy wzrostu.

Opierając się na ostatnich opracowaniach Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) lotnictwo najprawdopodobniej powróci do poprzedniego poziomu wzdłuż krzywej 'U’. Oznacza to, że powrót do normalności może zająć aż do dwóch lat.

Strategia, która może się opłacić

Dla osób rozważających szkolenie lotnicze w najbliższej przyszłości można rekomendować jedno. Należy planować długoterminowo, badać każdą ofertę, jaką mogą proponować centra szkoleniowe i bardzo dokładnie oceniać czas szkolenia.

Co rozumiemy przez ocenę czasu szkolenia? Plan jest prosty – wszystko zależy od wybranego rodzaju programu szkoleniowego. Na przykład, jeśli planujesz zostać pilotem linii lotniczych i zdecydujesz się wybrać ścieżkę szkoleniową Airline Transport Pilot Licence (ATPL), ukończenie całego szkolenia zajmie około dwóch lat. W takim przypadku wspomniane dwa lata można poświęcić na wejście do świata lotnictwa jako profesjonalny pilot otwarty na oferty pracy w liniach lotniczych. Zdaniem ekspertów dwa lata wystarczy, aby kryzys w pełni się zakończył. Według specjalistów z branży lotniczej natomiast wystarczy, aby przemysł znalazł się przynajmniej w połowie drogi do poziomów sprzed kryzysu.

Dlatego jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie szkolenia lotniczego w najbliższej przyszłości, zalecamy na czystej kartce zapisanie całego procesu szkolenia krok po kroku, z możliwie jak najbardziej precyzyjnymi terminami. Zrób z tego swój „biznesplan szkoleniowy”, biorąc pod uwagę wszystkie ryzyka i potencjalne kamienie milowe. Nie spiesz się.

Wykorzystanie okazji do szkolenia w najbliższej przyszłości i ukończenie studiów w czasie ożywiania rynku pracy może być decyzją, która się opłaci. I nie należy zapominać o kwestii zaangażowania. Wybór kariery w lotnictwie w obliczu kryzysu i pozostanie niezmiennie przy swych wyborach, na pewno pokaże determinację w podejściu do lotnictwa.

Podsumowując, nikt nie dostarczy ci jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje wiele zalet i wad, jednak trzeba odrobić pracę domową, ocenić sytuację, a następnie podjąć decyzję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniu pilotów, możesz wziąć udział w webinarium  poświęconym temu tematowi.

Materiały dodatkowe:

  1. Oryginalny artykuł w Aviation Voice
  2. Żródło zdjęcia we wstępie: aviavoice Instagram

1 komentarz

Daria · 15 marca, 2022 o 17:03

Jeżeli chodzi o szkolenia to śmiało mogę polecić wam https://unitedsky.eu/pl/ . Moim zdaniem oferta tutaj jest najkorzystniejsza, dodatkowo szkolenia organizowane są przez świetnych specjalistów

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *