Wycieczka do Sandomierza

Opublikowane przez AskeF w dniu

Choć ostatnio nie pojawiają się na blogu zbyt często wpisy o charakterze czysto wycieczkowym, to wcale nie znaczy, że zaniechałem tej bądź co bądź przyjemnej części latania. Jak zwykle dużo zależy od dostępności samolotów i przede wszystkim pogody. Na tą ostatnią nie mam zresztą co narzekać. Lato mamy przyjemnie ciepłe, a weekendy wydają się być dobrym momentem, żeby polecieć gdzieś dalej. W tę niedzielę wybór padł na Sandomierz. Jak na małą Cessnę to dość daleko, ale dlaczego nie spróbować?

Trasa prosta jak strzelił: po starcie z Muchowca z pasa 23 kurs na wschód, z powrotem przez Święty Krzyż na Muchowiec. Całość w sumie ok. 2 godzin i 50 minut, 425 km i… niezapomniane wrażenia.

Na początku, wszystko jak trzeba, po opuszczeniu ATZ-tu Muchowca, zgłaszam się na Informacji Kraków prezentując zamiary. Nic specjalnego i też niczego się nie nie należy spodziewać, oprócz oczywiście lotu z własną nawigacją, ponieważ nie ma kontaktu radarowego. Na tej wysokości (2000 stóp) to całkowicie normalne. Po jakimś czasie słyszę jednak wywoływanie „statku powietrznego na północ od Olkusza poruszającego się z kursem wschodnim”. To ja! Odpowiadam na prośbę o sqawk ident oraz wysokość i dowiaduję się, że znajduję się w strefie ograniczeń lotów.

Ograniczenia lotów? Nic o tym nie wiem! Obsługa Krakowskiej Informacji jest na szczęście wyrozumiała. Na moją prośbę o pomoc w skierowaniu mnie poza strefę dostaję prośbę o wykonanie zwrotu na północ i kontynuowanie lotu z kursem północnym przez kolejne 7 minut. Potem mogę dalej wykonywać lot w kierunku Sandomierza.

Ja rozumiem, że żyjemy w czasach zagrożenia terrorystycznego, ale mam wrażenie, że ostatnimi czasy ociera się to już trochę o paranoję. Światowe Dni Młodzieży, Szczyt Międzymorza, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do 21 lat, a dziś Sesja Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Faktem jest, że przygotowując lot jestem zobowiązany do sprawdzenia aktywności wszystkich aktywnych stref, NOTAM-ów oraz omijania stref zakazanych i zabronionych. Większość z nich znajduje się na mapach PAŻP, ale niestety nie tzw. strefy EA (ograniczeń lotów). W tym konkretnym przypadku strefa EA 155 (aktywna do 12.07) stanowi koło o średnicy 50 km wokół Krakowa, w której obowiązuje całkowity zakaz wykonywania lotów. Oczywiście są wyjątki, dla których konieczne jest uzyskanie zgody na 24h przed planowanym lotem od Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych. Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o tym oraz o ewentualnych innych ograniczeniach? Wszystko jest zawarte w AIP sekcji ENR oraz w AUP pod adresem http://www.amc.pansa.pl/?menu_lewe=mapy&lang=_pl .

Po minięciu EA155 wykonuję spokojnie lot do Sandomierza i po drodze spotykam pierwszą niespodziankę: Pałac w Kurozwękach. Jednak nie tyle sam pałac przykuwa moją uwagę, co jego okolice. A w jego pobliżu można znaleźć doskonale widoczne z powietrza labirynty z kukurydzy, buku i konopii. Labirynty zasadzone na powierzchni 4,5 ha są dostępne dla turystów od maja do października i co roku mają inną formę. Na zdjęciach satelitarnych doskonale je widać.

W 2015 był to Jan Długosz:

Jan Długosz

W 2016 – Henryk Sienkiewicz:

Henryk Sienkiewicz

Obecnie – Tadeusz Kościuszko:

Jak piszą organizatorzy: „spacerując po labiryncie można sprawdzić swoją zdolność orientacji w terenie, jak również wiedzę. Na terenie labiryntu nie działają telefony komórkowe, przez co adrenalina jest większa. Co roku organizujemy konkursy, w ścieżkach labiryntu umieszczamy punkty z pytaniami, które trzeba odnaleźć. Każdy uczestnik zabawy ma za zadanie odszukać ukryte pytania i uzupełnić specjalną krzyżówkę. Prawidłowo wypełnione kupony biorą udział w losowaniu nagród.”

Po minięciu Kurozwęk, lecę dalej w kierunku Sandomierza, który dzięki wiatrowi w plecy pojawia się „już” po ponad godzinnym locie z Muchowca. Tu muszę stwierdzić, że z góry Sandomierz prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jak czytamy, „miasto poszczycić może się wspaniałą, oryginalną zabudową architektoniczną. Sandomierskie Stare Miasto to charakterystyczny zespół o średniowiecznym, szachownicowym układzie, skupionym wokół prostokątnego Rynku, z widocznym zarysem i zachowanymi fragmentami średniowiecznych murów miejskich. To jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych starówek w Polsce, o dużej wartości historycznej i architektonicznej, wpisana do rejestru zabytków o światowej randze”.

W drodze powrotnej kieruję się na zachód w stronę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Niestety nad teren Parku nie można wlatywać, ponieważ znajduje się tam strefa zabroniona do poziomu 6500 stóp. Dlatego znajdujący się w pobliżu Łysej Góry klasztor mogę obserwować tylko z pewnej odległości.

Łysa Góra

Górę Łysiec – współcześnie znaną jako Święty Krzyż – przed wiekami szczególnie upodobały sobie czarownice. Podczas organizowanych przez nie sabatów odprawiane były tajemne gusła, trwała piekielna zabawa i tańce. Tak mówią ludowe przekazy, natomiast o fakcie istnienia tu miejsca kultu pogańskiego świadczą pozostałości kamiennego wału kultowego z ok. VIII w. otaczającego szczyt góry. W dzisiejszych czasach Święty Krzyż to miejsce słynące z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Klasztor, będący obecnie pod opieką Misjonarzy Oblatów, szczyci się bogatą, 1000-letnią historią.

Czas wracać na Muchowiec – już ponad dwie godziny w powietrzu i paliwa coraz mniej. Na kierunku zachodnim lecę jednak pod wiatr i niestety prędkość w stosunku do ziemi jest nie większa niż 70 węzłów. Po drodze „dzięki” strefie ograniczeń lotów muszę nadłożyć przelatując nad Ogrodzieńcem, co dla potrzeby niniejszego wpisu skrzętnie dokumentuję.

Ogrodzieniec - zamek

Dzisiejszą wycieczkę zaliczam do udanych. Do zobaczenia.


2 Komentarze

Ozon · 18 lipca, 2017 o 15:34

Możesz mi powiedzieć ile na Muchowcu trwał lasz na c172? Kiedy robisz nockę?

    admin · 18 lipca, 2017 o 15:48

    Laszowanie na dowolny typ na Muchowcu – 2h; o szczegółach poczytasz tutaj.
    Nockę mam zrobioną, szczegóły dostępne tutaj.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: